Lauridsen

Billede af Per Korning Ove

Per Korning Ove

 

 

GRØNVANG

Side 211

 

 

7. Led 8) Else Marie Lauridsen

f. paa "Grønvang" 27. Septbr. 1848, d.  16. Oktbr. s. A.

  9) Else Marie Lauridsen f. paa "Grønvang" 8. Aug.  1851, g. i Vejen 8. Marts  1876 m. Mads Christian Hansen, f. i Tommerup 11. Decbr. 1846, d. i Bramminge 3. Febr. 1919, Søn af Gdr. Hans Christensen (d. 1876) og Maren Dorthea Poulsen, Tommerup, senere Gislev.


Mads Hansen, Ejer af "Bregnhoved", Give Sogn,  i 8 Aar (1876—84), boede i Villumstrup, Pederstrup St., i et Aars Tid, derefter   i Vejen, Først   paa  "Skovlyst"

 
Else Marie Hansen
 
Restauratør M. Hansen
 
 
ELSE MARIE, g. Hansen.
 
Restauratør M. HANSEN
 

 

(c. 2 Aar) og senere paa  "Grønhøjgaard" (c. 10 Aar). Efter et kort Ophold i Kolding overtog Familien Restaurationen paa Bramminge Banegaard (1897).

Else Marie fortæller: "Mads Hansens Forældre flyttede fra Tommerup til Gislev. Han var 14 Aar. 17 Aar gl. kom han paa Kolds Skole i Dalum. Der havde han en Dag en Samtale med sin Faders Søster, nuværende Forsvarsminister Klaus Berntsens Moder. Samtalen gjorde, at Hjerteøret blev lukket op for det kristelige, og siden den Tid sluttede han sig til det grundtvigske Syn paa Livet. Senere var han en Vinter paa "Vallekilde".

Mads Hansen fulgte godt med i de Fremskridt, der kom frem paa Landbrugets Omraade. Hans Hu stod til at faa fat paa en større Gaard. Hans Fader tog da med ham til Give, hvor de købte Bregnhovedgaard af Hans Jokum Lauridsen.

Paa den Tid var Hans Jokum Enkemand, og jeg var hos hans Husbestyrerinde. M. H. og jeg saa der hinanden for første Gang. Vi blev senere forlovet og gift. Vi boede paa "Bregnhoved" i 8 Aar, og der er vore Børn født. Vi har siden boet forskellige Steder; men da Tiderne blev sløje for Landmændene, vilde min Mand gerne, at vi skulde slaa ind paa at beværte Rejsende. Til at begynde med

 

 

©  COPYRIGHT 2008 ALL RIGHTS RESERVED PER KORNING OVE.